Galerie zdjęć

Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego

Sprostowania półprawd, przemilczeń i konfabulacji a czasem i kłamstw znaleźć można w wydanej niedawno książce prof. Zdzisława Jerzego Adamczyka Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego. Ponieważ autor podkreślił, że Żeromski „zasłużył sobie na uczciwą, rzetelną, opartą na sprawdzonych faktach biografię” dlatego Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego postanowiło wziąć udział w dyskusji na temat tajemnic ostatnich kilkunastu lat życia twórcy „Wiernej rzeki”, organizując dwa wydarzenia temu poświęcone. Ich daty są nieprzypadkowe – 19 listopada (dzień przed rocznicą śmierci Żeromskiego oraz jego drugiego pogrzebu) oraz 23 listopada (rocznica pierwszego pogrzebu pisarza).

Pierwsze ze spotkań, zorganizowane w ramach cyklu Niedziela w Muzeum było jedynie przyczynkiem do dyskusji o śmierci i pogrzebach pisarza. W trakcie wykładu wyłoniły się dalsze pytania dotyczące ostatniego okresu życia Żeromskiego.

Próbą odpowiedzi na pytania odnoszące się do późnej biografii pisarza i równocześnie zwieńczeniem dyskusji poświęconej temu tematowi będzie rozmowa z prof. dr hab. Zdzisławem Jerzym Adamczykiem, wieloletnim badaczem biografii pisarza oraz odkrywcą wielu rewelacji na jego temat. Spotkanie to odbędzie się w najbliższy czwartek (23 listopada) o godz. 17.00.

Powrót