Sobotnie warsztaty familijne

Zapraszamy do skorzystania z familijnych spotkań w Pałacu w Kielcach. W każdą sobotę, w godzinach 11-13 odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zajęcia poruszać będą różnorodną tematykę z dziedziny sztuki, kultury, historii, przyrody, skupioną wokół ekspozycji muzealnej Pałacu, a także wydarzeń okolicznościowych. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Poniżej prezentujemy tematy oraz terminy zajęć. Zachęcamy do udziału! Warto wziąć zakręt na kulturę od najmłodszych lat! 

Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel.: 41 344 40 14 wew. 239 lub 243, tel. kom. 660 957 875

 

MAJ

5 maja – Dzień Flagi a symbole narodowe
Celem lekcji jest przedstawienie życiorysu Józefa Piłsudskiego, zwłaszcza w kontekście walki o niepodległość. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą ekspozycję stałą Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego i dowiedzą się, co to jest patriotyzm i jakie mamy symbole narodowe. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne.

12 maja – Maj bogaty sieje kwiaty
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jakie mamy rodzaje ogrodów. Poznają rośliny rosnące w pałacowym ogrodzie i samodzielnie wykonają zielniki. Następnie, w sali warsztatowej dowiedzą się, jak zaprojektować ogród włoski. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik stworzy ogród swoich marzeń.

19 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów
Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związana jest Europejska Noc Muzeów, w Polsce zwana krótko Nocą Muzeów. Zapraszamy na zajęcia, podczas których każdy uczestnik dowie się m.in. kim jest mecenas sztuki, co to jest muzeum, dlaczego należy dbać i chronić nasze dziedzictwo. W trakcie warsztatów uczestnicy staną się prawdziwymi muzealnikami, stworzą własną kolekcję.

26 maja – Pamiątkowa poduszka na Dzień Mamy
Zapraszamy na zajęcia z okazji Dnia Mamy do Muzeum Narodowego w Kielcach. Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, od kiedy obchodzimy Dzień Mamy, jaka jest jego historia, kogo obdarowujemy w ten dzień i które kraje go świętują? Zajęcia zakończą się warsztatami graficznymi, na których każdy uczestnik własnoręcznie wykona wyjątkową poszewkę na poduszkę dla mamy.

 

KWIECIEŃ

7 kwietnia – Barbizończycy z Kielc
Uczestnicy zajęć usłyszą o malowniczym Pałacyku Tomasza Zielińskiego, gdzie poznali się dwaj malarze – Franciszek Kostrzewski – romantyk i Józef Szermentowski – realista. Józef Szermentowski rozwijał swój talent z prekursorami impresjonizmu, czego wynikiem był obraz Widok Kępy Puławskiej, za który w 1873 otrzymał złoty medal na Salonie w Paryżu. Zajęcia zakończą się warsztatami malarskimi.

14 kwietnia – Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata
Wiosna już zawitała do nas, wszystko budzi się do życia po zimie. Jakie kolory ma ta szczególna pora roku? W trakcie zajęć dzieci poznają symbole wiosny.  Dowiedzą się, co oznacza staropolskie przysłowie Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Zajęcia zakończą się warsztatami malarskimi, podczas których każdy uczestnik wykona obraz inspirowany wiosną.

21 kwietnia, godz. 12 – Dzień Wolnej Sztuki
Dzień Wolnej Sztuki to akcja społeczna, która od 2011 roku udowadnia, że zbiory muzealne można oglądać bez pośpiechu. Podczas tego dnia uczestnicy przekonają się, że oglądanie sztuki może dawać wiele przyjemności, nawet jeżeli nie posiada się specjalistycznego wykształcenia. W tym roku, w sobotę 21 kwietnia o godzinie 12.00, muzea i galerie w całej Polsce proponują wszystkim zwiedzającym bliższe poznanie kilku obiektów ze swoich kolekcji. Ta część Dnia Wolnej Sztuki trwa godzinę. Badania statystyczne wykazują, że zwiedzający muzeum przed każdym dziełem sztuki spędzają średnio 8 sekund. Aby walczyć z tym bezrefleksyjnym spacerowaniem po salach ekspozycyjnych, zaprosiliśmy wolontariuszy, którzy będą starać się zainteresować zwiedzających eksponatami.

28 kwietnia – Światowy dzień grafika i rysunku graficznego
Grafik – kto to taki i czym się zajmuje? Czy istniałyby książka, film oraz reklama, gdyby nie praca grafika? Co to są efekty graficzne w filmie? Czym różni się zwykły rysunek od graficznego? Czy bajkę animowaną można dziś nazwać graficzną? Na te i inne pytania dopowiemy na sobotnim spotkaniu familijnym w Muzeum Narodowym w Kielcach. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne.

 

MARZEC

3 marca Być kobietą!
Z okazji wspaniałego święta, jakim jest Dzień Kobiet, Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na warsztaty familijne. Dowiemy się, od kiedy i dlaczego obchodzi się to święto? Czy kobiety świętują ten dzień na całym świecie i w jaki sposób? Kogo obdarowujemy i czym? Na koniec zajęć każdy wykona modelinową broszkę.

10 marca Obyczaje chłopów
Józef Szermentowski i Franciszek Kostrzewski to wybitni malarze i dokładni obserwatorzy. Na zajęciach przyjrzymy się obrazom pokazującym chłopów powracających z pola albo z jarmarku. Odpowiemy na pytanie, co pokazują te sceny? Co to był jarmark? Czy dziś mamy jarmarki i jak one wyglądają? Omówimy stroje chłopskie widziane na płótnach. Na zakończenie każdy uczestnik sam stworzy dzieło zainspirowany obejrzanymi obrazami.

17 marca – Palmy i palemki wielkanocne
Wielkanoc tuż, tuż, ale wcześniej mamy jeszcze Niedzielę Palmową. Zapraszamy na sobotnie warsztaty familijne, na których dowiemy się o palmach i innych tradycjach wielkanocnych. Jakie obrzędy i symbole związane są z tymi świętami? Jak powinny wyglądać palmy? Czym różni się pisanka od kraszanki? Czy w koszyczku powinien znajdować się króliczek czy baranek? Zajęcia zakończą się warsztatami – dzieci samodzielnie wykonają własną palmę.

24 marca Ilustrowanie Pana Tadeusza – Obyczaje szlachty i chłopów
Józef Szermentowski i Franciszek Kostrzewski to wybitni malarze typów ludzkich. Na zajęciach przyjrzymy się ich dwóm dziełom: Polowaniu, które stanowi ilustrację do Księgi
IV Pana Tadeusza oraz Pogrzebowi chłopskiemu Józefa Szermentowskiego. Zajęcia zakończą warsztaty malarskie – uczestnicy wykonają własną ilustrację Księgi IV Pana Tadeusza.

 

LUTY

3 lutego Zapusty
W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, jak w Polsce obchodzono ostatnie dni karnawału – zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek, zwany „śledzikiem”. Kolejny dzień, Środa Popielcowa oznacza już początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne, każdy uczestnik wykona z modeliny breloczek nawiązujący do tłustego czwartku.

10 lutegoW pracowni malarza
Dzieci poznają zabytki architektury kieleckiej, tj. Bazylikę Katedralną i Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kiecach. Dowiedzą się, co to jest bryła, detal, kolumna czy arkada.
W drugiej części zajęć uczestnicy poznają narzędzia pracy malarza tj. paletę, sztalugę czy blejtram. Zajęcia zakończą warsztaty rysunkowe.

17 lutegoZima w czerni i bieli 
Uczestnicy warsztatów przyjrzą się pejzażom polskich mistrzów. Poznają warsztat tradycyjnego i współczesnego grafika komputerowego. Zajęcia zakończą się warsztatami graficznymi, na których każdy wykona matrycę metodą kolażu i wydrukuje stworzoną przez siebie kompozycję zimową.

24 lutego Tkać, ale jak? 
W trakcie spotkania uczestnicy zwiedzą pałacowe wnętrza. Prowadzący zwróci szczególną uwagę na tkaniny, omówi sceny oraz herby szlacheckie, które są na nich przedstawione. Uczniowie poznają różne rodzaje materiałów, następnie obejrzą bajkę „Len” Hansa Christiana Andersena, z której dowiedzą się, jak przebiega proces tworzenia tkaniny. Na koniec w mini warsztacie utkają fragment gobelinu oraz wykonają z włóczki podkładkę pod kubek.

 

STYCZEŃ

13 stycznia – W karnawale…!
Zapusty to czas zimowych balów, pochodów i zabaw trwający od Trzech Króli do Środy Popielcowej. Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak w Polsce obchodzono karnawał, w co się ubierano oraz co tańczono. Uczestnicy obejrzą rysunki Franciszka Kostrzewskiego Z Karnawału i Józefa Szermentowskiego Kankan. Na warsztatach plastycznych wykonają element karnawałowego przebrania, a na końcu zatańczą w rytmie walca i kankana.

20 stycznia – Małej ojczyzny zwiedzanie i legend opowiadanie
Dzieci zwiedzą wystawę czasową Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz, na której przyjrzą się pejzażom. Poznają też dwie legendy: o białej damie na zamku w Chęcinach i Emeryku. Po obejrzeniu filmu animowanego spróbują dokonać analizy dzieła sztuki, natomiast podczas pracy warsztatowej stworzą kompozycje malarskie z zabytkami ziemi kieleckiej.

27 stycznia – Zostań kolekcjonerem
Zapraszamy przyszłych kolekcjonerów na zajęcia edukacyjne, podczas których dowiedzą się m.in. kim jest mecenas sztuki i co to jest muzeum. Dlaczego należy dbać i chronić nasze dziedzictwo? W trakcie warsztatów uczniowie staną się prawdziwymi muzealnikami, stworzą własną kolekcję dzieł sztuki.

 

GRUDZIEŃ

2 grudnia – Mikołajki
Czując przedsmak wyjątkowego klimatu wigilii świąt Bożego Narodzenia, nie można zapomnieć o ulubionym dniu każdego dziecka - Mikołajkach. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Kielcach pragnie zaprosić na familijne warsztaty. Mikołajki to czas magiczny, ale czy od zawsze istniało to święto? Kim tak naprawdę był święty Mikołaj? Czy zawsze miał białą brodę i czerwony strój? Czy w każdym kraju Mikołajki obchodzi się tak samo, a dzieci dostają prezenty? Zajęcia zakończą się wykonaniem pracy plastycznej – każdy uczestnik zaprojektuje swój worek na prezenty. 

9 grudnia – Polowanie na gamę zieloną
Zachęcimy uczniów, aby rozmalowali się w zieleni. Przyjrzymy się Polowaniu Franciszka Kostrzewskiego oraz Widokowi Kępy Puławskiej Józefa Szermentowskiego, bowiem obserwowanie dzieła sztuki to pierwszy krok do jego analizy. W części warsztatowej uczestnicy wykorzystają pędzle i farby do autorskiego uzupełnienia fragmentu dzieła.
Bal Mikołajkowy – w ramach którego przewidziano: warsztaty plastyczne, konkurs, mini zabawę taneczną, poczęstunek i mały prezencik. Bal odbywa się w godz. od 13 do 14.30 w reprezentacyjnych przestrzeniach Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Koszt balu – 1 zł od osoby.


16 grudnia – Cztery pory roku w malarstwie
W trakcie zajęć dzieci poznają pojęcie rytmy czasu. Dowiedzą się, co to są cykle dobowe i roczne. Poznają przyczynę zmian pór roku, których skutki, np. przeobrażanie ubarwienia roślin, będą podziwiać na pejzażach prezentowanych na wystawie czasowej Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz. Na koniec sporządzą pejzaż przedstawiający ich ulubioną porę roku.

23 grudnia – Mam skrzydła – aniołki i amorki
Na zajęciach dzieci poznają aniołki, amorki oraz postacie alegoryczne ze skrzydłami, które można zobaczyć na obrazach i obiektach rzemiosła artystycznego w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Spotkanie ma na celu podtrzymanie polskich tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Zajęcia zakończą się warsztatami plastycznymi.


30 grudnia – Ja czy nie ja?
Już niedługo Sylwester! Kończy się stary rok, a zaczyna nowy. Trzeba to uczcić! Dlatego Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na warsztaty plastyczne. Dowiemy się o tradycjach noworocznych. Czy zawsze hucznie obchodzono to święto? Co takiego szczególnego jest w końcu roku? Na warsztatach dzieci wykonają własnoręcznie element przebrania.

 

LISTOPAD

4 listopada – Kapelusze górą!

To ostatnia szansa, by zwiedzić wystawę Kapelusze z głów! Zatem zapraszamy na warsztaty familijne związane z ekspozycją. Uczestnicy dowiedzą się co nieco o kapeluszach, a na koniec wykonają kolorowe miniczapeczki.


11 listopada – Symbole narodowe

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce corocznie 11 listopada. Z tej okazji zapraszamy do wspólnej zabawy. Prowadzący opowie kiedy i jak Polska odzyskała niepodległość i jakie są polskie symbole narodowe, dlaczego Polska flaga jest biało-czerwona. Na koniec zajęć odbędą się warsztaty plastyczne.

18 listopada – Warsztaty malarskie- martwa natura

Dzieci zwiedzą pałacowe wnętrza i przyjrzą się obrazom europejskich mistrzów. Na szczególną uwagę zasługuje znakomita kompozycja realistyczna pt. Martwa natura z palmą. Jest to największy obraz poświęcony tej tematyce w Pałacu. W drugiej części zajęć, w pracowni malarskiej, uczestnicy poznają narzędzia pracy malarza: sztalugę, paletę i krosno malarskie. Potem samodzielnie namalują martwą naturę.


25 listopada – Warsztaty graficzne - dzień pluszowego misia

Ulubioną zabawką prawie wszystkich dzieci jest Pluszowy Miś. Ale czy tylko do niedźwiadków można się przytulić? A może poduszka też jest dobrą przytulanką? Na zajęciach spróbujemy to sprawdzić. Tym razem w pracowni uczestnicy poznają narzędzia pracy grafika: prasę i farbę drukarską. Dowiedzą się też co to jest matryca w grafice i jak się ją wykonuje? Czym różni się wydruk od odbitki? Zajęcia zakończymy warsztatami familijnymi: uczestnicy wykonają matrycę metodą kolażu oraz wydrukują własną grafikę na poszewce poduszki. Zapraszamy ze swoim pluszowym ulubieńcem!

PAŹDZIERNIK

7 października – Czapeczkowy zawrót głowy
Podczas warsztatów uczestnicy zaprojektują i ozdobią czapkę na pierwsze jesienne chłody. W tym celu wykorzystają materiały z recyklingu dostarczone przez firmę VIVE Textile Recycling. Będą posługiwać się igłą i nitką, by przyszyć guziki i inne ozdoby, które przystroją jedyne w swoim rodzaju nakrycie głowy. Po warsztatach zapraszamy na wyjątkową, międzynarodową wystawę Kapelusze z głów!


14 października – W dawnej szkole
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zwanego też Dniem Nauczyciela zapraszamy na zajęcia dotyczące dawnego szkolnictwa. Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, jak wyglądała edukacja chłopców i dziewcząt w Kielcach dwieście i sto lat temu. Uczestnicy podczas warsztatów wykonają piórnik.


21 października – Dzień Poczty
Spotkanie poświęcone podstawom projektowania graficznego. W 2017 roku  Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego przypada na 9 października (poniedziałek).
W nawiązaniu do tego wydarzenia młodzi artyści będą mogli twórczo zagospodarować powierzchnię trzynastu centymetrów kwadratowych, co stanowi najbardziej popularny format znaczków.


28 października – Dziady a Halloween
Już niedługo Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czas przed tymi świętami jest szczególny i obchodzi się go inaczej w różnych krajach. Opowiemy o zwyczajach jakie były dawniej a jakie są dzisiaj. Opowiemy czym różnią się tzw. dziady od amerykańskiego Halloween. Następnie spotkanie zakończą wspólne warsztaty plastyczne.

 

WRZESIEŃ

2 września - Witaj szkoło!
1 września to symboliczny początek roku szkolnego. Każdy jest wypoczęty i może jeszcze wspomina wakacyjne chwile, lecz szkołę czas zacząć! Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na warsztaty, na których powstaną dodatki do wyprawki szkolnej. Wcześniej dowiemy się, dlaczego dzieci powinny chodzić do szkoły? Czy wszyscy na świecie mają taką możliwość? Uczestnicy opowiedzą co najbardziej lubią w szkole i jak radzą sobie ze szkolnymi obowiązkami.


9 września - Stwórz swój list – Szlaczek i zawijas
Zapraszamy rodziny z dziećmi na warsztaty kaligraficzne z okazji Dnia Piśmiennictwa przypadającego 8 września. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą Dawny Gabinet Biskupów w Pałacu. Dowiedzą się, jak pisano w dawnych wiekach. Co to jest pióro, stalówka, obsadka, kałamarz, lak, tłok pieczętny? A od kiedy zaczęto pisać długopisem? Każdy z uczestników napisze prawdziwym piórem list, który następnie zostanie opatrzony pieczęcią lakową z herbem.


16 września - Pożegnanie lata
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na plenerowe zajęcia dla pasjonatów sztuk plastycznych, amatorów, ale przede wszystkim dla dzieci wraz z opiekunami. Tym razem w trakcie spotkania powstaną ilustracje pokazujące piękne otoczenie Pałacu. Malowanie w plenerze przynosi dzieciom wiele radości, a inspiracją będzie ogród włoski i ciekawa architektura barokowa. Korzyści z pleneru malarskiego to, oprócz świetnej zabawy, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Liczymy na kreatywność uczestników i wnikliwe obserwacje Pałacu i jego otoczenia. Zapraszamy na zajęcia.

23 września - Pierwszy Dzień Jesieni
Spotkanie poświęcone technikom malarskim. Istnieje wiele różnych technik malarskich. Jedną z popularniejszych jest akwarela. Uczestnicy wykonają jesienny pejzaż w kolorach jesieni oraz dowiedzą się, w  jaki sposób można namalować pejzaż, oddać szczegóły, kierunek i rodzaj światła. Choć technika akwareli uchodzi za trudną, to warto spróbować i być otwartym na eksperymenty (zwłaszcza artystyczne) i nie obawiać się efektów. Zapraszamy na zajęcia.

30 września - Dzień chłopaka. Najlepszego chłopcy!
30 września jest dniem wyjątkowym, bo wtedy świętujemy Dzień Chłopaka. Łatwo coś kupić w sklepie, ale lepiej zrobić prezent własnoręcznie. Uczniowie dowiedzą się skąd wzięło się to święto, następnie odbędą się warsztaty graficzne.

 

SIERPIEŃ

5 sierpnia – Dookoła kapelusza – przebieranki
Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię ubiorów z poprzednich epok. Ich nieodzownym elementem było nakrycie głowy. Cylinder, melonik i kapelusz to nie tylko prezencja i elegancja, ale także oznaka przynależności do określonej grupy społecznej. Dopasuj odpowiednie części ubioru do właściwego nakrycia głowy. Już stworzyłeś swoją kreację? Teraz zabaw się kolorami! Bądź kreatywny.

 

12 sierpnia – Warsztat podróżnika. Ameryka lat 20. i 30. XX wieku
Amerykańskie lata dwudzieste – to okres bardzo chętnie opisywany przez pisarzy i reżyserów. Nic dziwnego. Miała miejsce wówczas wielka przemiana obyczajowa, szybko zmieniała się moda, popularność zyskiwały nowe gatunki muzyczne, szaleńczo rozwijały się wielkie miasta, przemysł i technologie. Na zajęciach opiszemy stroje amerykańskie z tamtych czasów, w szczególności nakrycia głowy. Zobaczymy tez wspaniałą wystawę Kapelusze z głów! Następnie odbędą się mini-warsztaty taneczne, na których dzieci nauczą się podstawowych kroków charlestona. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne.

 

19 sierpnia – Warsztat podróżnika. Słoneczna Italia
Włochy kojarzą się nam ze słońcem, pizzą i spaghetti. Na naszym spotkaniu dzieci poznają inne ciekawostki związane z tym krajem. Zobaczą również wspaniały obraz Aleksandra Gierymskiego „Katedra w Amalfi”, na którym pokazana jest nie tylko wspaniała architektura, ale także sielankowe życie mieszkańców włoskiego miasta. Na zakończenie każdy wykona malarską pracę ilustrującą ten kraj.

 

26 sierpnia – Moja wakacyjna przygoda – warsztaty malarskie
Na zajęciach uczestnicy będą pracowali w technice plastycznej nazywanej collage, która polega na tworzeniu kompozycji poprzez łączenie różnych materiałów, a następnie naklejanie ich na wybrane powierzchnie. W taki sposób uczestnicy wykonają pracę na temat wakacyjnej przygody.

 

LIPIEC

1 lipca – Dzień Architektury – rysujemy pałac
Z okazji Światowego Dnia Architektury zapraszamy do wspólnej zabawy w Muzeum Narodowym w Kielcach. Dzieci poznają perłę architektury, jaką jest Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach – wspaniały przykład rezydencji magnackiej. Usłyszą, na czym polega praca architekta. Wspólnie z prowadzącym wyszukają niepowtarzalne architektoniczne detale, ozdobniki i ciekawostki. Zobaczą też wspaniały ogród włoski. Następnie, w plenerze, każdy uczestnik narysuje swój pałac.

 

8 lipca – Warsztat podróżnika. Afryka bez maski
Z Afryką kojarzą nam się safari, lwy, słoniki i małpki. Ale czy tylko? Zapraszamy w podróż, podczas której usłyszymy o przepięknej i ciepłej Afryce oraz o tym, kto tam mieszka. Uczestnicy spotkania zobaczą także wspaniałą tkaninę „Scypion Afrykański przyjmujący hołd Kartagińczyków”, dowiedzą się, kim był wielki wódz i w jakich czasach żył. Zajęcia zakończą warsztaty – tworzenia afrykańskich masek.

 

15 lipca – U modystki

W czasie zajęć dzieci zwiedzą wystawę czasową Kapelusze z głów! Prezentuje ona rozwój nakryć głowy od połowy XIX wieku do współczesności. Zajęcia zakończą warsztaty z projektowania i ozdabiania papierowych nakryć głowy.

 

22 lipca – Przygoda z Włóczykijem

Uczestnicy zobaczą wystawę Kapelusze z głów! Z okazji Dnia Włóczykija podczas warsztatów przygotują własny kapelusz Włóczykija oraz dowiedzą się, kim był i jak żył bohater święta. Z tak stworzonym nakryciem głowy wyruszą w wędrówkę po kieleckich drogach i dróżkach.

 

29 lipca – Warsztat podróżnika. Japonia ciekawy kraj
Japonia jest krajem tajemniczym i barwnym, o bardzo ciekawej kulturze. Na spotkaniu dowiemy się, czym jeszcze może pochwalić się kraj kwitnącej wiśni, jak ubierali się Japończycy dawniej, a jak dziś. Usłyszymy o kuchni azjatyckiej, czemu jest najzdrowsza, oraz czym różni się „ramen” od „sushi”. Poszukamy japońskich symboli-smoków w salach Muzeum Narodowego w Kielcach. Następnie uczestnicy wykonają kolaż – „wspomnienia z Japonii”.

 

CZERWIEC

3 czerwca – Dzień Dziecka – Poduszkowa przygoda z grafiką
Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy do wspólnej zabawy w Muzeum Narodowym w Kielcach. Dzieci dowiedzą się, kiedy i gdzie po raz pierwszy obchodzono to święto. Zobaczą też obraz Marii Jarema „Dwie głowy” wykonany techniką monotypii oraz zapoznają się z tą techniką graficzną. Następnie każdy uczestnik wykona własną grafikę i odbije ją na poszewce na poduszkę.


10 czerwca –
Mały  podróżnik – ilustrowany pamiętnik
Warsztaty mają na celu wykonanie ilustracji z podróży dalekich i bliskich. Inspiracją do działań twórczych będzie wystawa czasowa Pielgrzym Tysiąclecia. Mali uczestnicy warsztatów dowiedzą się, kim był Jan Paweł II. Papież Polak w ciągu niemal 27 lat pontyfikatu odbył 104 zagraniczne podróże, odwiedzając wszystkie kontynenty. Na wystawie będzie można zobaczyć 300 unikatowych fotografii ukazujących pontyfikat Jana Pawła II.


17 czerwca –
„Skarby sezamu” Stanisława Wyspiańskiego
Uczestnicy spotkania zobaczą wspaniały obraz Stanisława Wyspiańskiego „Skarby sezamu”, który nawiązuje do ludowej legendy związanej z Nocą Kupały, która wypada między 21 a 22 czerwca. Opowiada ona o kwiecie paproci, czarownicach i skarbach. Po wysłuchaniu legendy każdy stworzy własną pracę ilustrującą magiczną opowieść.


24 czerwca –
Alicja i Kapelusznik – herbatka w Ogrodzie Włoskim
Z okazji otwarcia wystawy czasowej Kapelusze z głów! zapraszamy na piknik rodzinny Alicja i Kapelusznik – herbatka w Ogrodzie Włoskim. Od 11 do 14 uczestnicy będą mogli poczuć się jak bohaterowie książki Lewisa Carrolla, przenieść się do fantazyjnego ogrodu i wziąć udział w warsztatach z tworzenia nakryć głowy, grach i zabawach ruchowych oraz poszukiwaniu ceramicznych niespodzianek.

 

MAJ

6 maja  Papierowa przygoda
Papieroplastyka to bardzo wdzięczna sztuka cięcia, składania, zaginania i klejenia papieru. Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do wspólnej zabawy. Opowiemy o historii papieru. Do czego służył dawniej i dziś. Czy tylko do pisania i malowania? A może do czegoś więcej? Uczestnicy poznają odpowiedzi na te pytania i dowiedzą się co ciekawego można wykonać używając tego materiału. Zajęcia zakończą wspólne warsztaty – wykonamy tajemniczą rafę koralową używając nożyczek, kleju i papieru.

 

13 maja – Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy. O zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce
Uczestnicy zajęć zobaczą ekspozycję edukacyjną W rytmie przyrody, która ukazuje rzeźby i obrazy przedstawiające świętych, których dni obchodzone są na wiosnę. Dzieci w trakcie warsztatów będą wykonywać symbole wiosny – ptaki z modeliny.

 

20 maja – M jak Maj, M jak Mama
Maj bogaty sieje kwiaty. Maj to miesiąc wyjątkowy, poprawia się pogoda i nastrój, a wszystko kwitnie. 26 maja to dzień szczególny – to Dzień Mamy. Dajemy wtedy Mamom własnoręcznie wykonane laurki, prezenty bądź kwiaty. Z okazji tego święta zapraszamy na warsztaty plastyczne, podczas których każdy uczestnik będzie mógł wykonać wyjątkowe kwiaty. Tak stworzony przez siebie bukiet będzie można wręczyć ukochanej Mamie.

 

27 maja – Kapiści a twórczość Jacka Sienickiego
Kapiści to grupa młodych malarzy dwudziestolecia międzywojennego, którzy, by zdobywać nowe doświadczenia, wyjeżdżali do ówczesnej stolicy sztuk – Paryża. Uczestnicy warsztatów plastycznych, wykorzystując wiedzę na temat kolorów, wykonają prace według koncepcji kapistów.

 

KWIECIEŃ

1 kwietnia Oszukać umysł, czyli malarstwo 3D
Prima aprilis, czyli 1 kwietnia, jest dniem wyjątkowym, to święto żartów i dowcipów. W związku z tym  Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do wspólnej zabawy. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, skąd wzięło się takie święto, poćwiczą też umysł i oko. Zobaczą jak malarze tworzą iluzoryczną przestrzeń na swoich obrazach. Zajęcia zakończą się warsztatami z tworzenia malarskiej iluzji z kresek i kolorów.

8 kwietnia – Wiosna i Wielkanoc
Dzieci wysłuchają opowieści o obyczajach ludowych, jakie panowały na świętokrzyskiej wsi w okresie przedświątecznym. Uczestnicy zajęć zobaczą ekspozycję edukacyjną
W rytmie przyrody, która obejmuje przedmioty o tematyce Wielkanocnej, a także rzeźby i obrazy ukazujące popularnych świętych, których czczono na wiosnę. Zadaniem będzie wykonanie kartki w kształcie pisanki lub kurczaczka z wełny. 

22 kwietnia – Pobawmy się w kolory
Co to są kolory podstawowe i pochodne? Jak stworzyć pomarańczową barwę, gdy jej nie ma na palecie? Czy kolory mogą być ciepłe, zimne lub kontrastowe? A może smutne i radosne? Czy mogą ukazywać emocje? Na te i inne pytania uczestnicy znajdą odpowiedzi podczas warsztatów towarzyszących wystawie monograficznej Jacek Sienicki. Generalia.

29 kwietnia – Za czym kolejka ta stoi?
Podczas zajęć dzieci z rodzicami zwiedzą wystawę Jacek Sienicki. Generalia, która stanie się pretekstem do poznania PRL-u – okresu, w którym artysta rozpoczął swoją przygodę ze sztuką, który również dla sztuki i jej twórców był wyjątkowo trudny. Dowiedzą się, jak wyglądała sytuacja Polaków w latach 1952–1989. Czemu sprzedawano produkty na kartki? Co to jest cenzura? Jaki był wpływ otaczającej rzeczywistości na artystów tworzących w powojennej Polsce? Uczestnicy podczas warsztatów narysują produkty, które będą mogli nabyć na „kartki”.

 

MARZEC

4 marca Wolę pisać czy ilustrować?
Międzynarodowy Dzień Pisarzy (3 marca) to święto bardzo popularne na świecie, chociaż w Polscenie przebiło się jeszcze do szerszej świadomości. Mimo że od lat wieszczony jest koniec czytelnictwa, dzieci chętnie sięgają po bajki ze swoimi ulubionymi bohaterami, szczególnie jeśli uzupełnione są ciekawymi ilustracjami. W Muzeum Narodowym w Kielcach chcemy pokazać dzieciom, jak i czym dawniej pisano. Uczestnicy poznają też tajniki warsztatu graficznego i wykonają własną ilustrację.

 

11 marca – Portrety kobiet – życie kobiet w zmieniającym się świecie
Uczestnicy zobaczą portrety kobiece we wnętrzach pałacowych oraz na parterze  Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Dowiedzą się, jak wyglądało życie kobiet na ziemiach polskich od XVII wieku do współczesności. W drugiej części zajęć dzieci i młodzież wykonają kolaż.

 

18 marca – Być EKO, czyli sztuka z niczego
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na warsztaty poświęcone „recycling art” – sztuce tworzenia z niczego. Mamy wokół siebie rzeczy niepotrzebne, nazywamy je śmieciami. A wystarczy trochę wyobraźni, by zużyta butelka, tektura, skrawek tasiemki, znalezione piórko czy gazeta stały się pięknymi przedmiotami. Uczestnicy posłuchają o ciekawym „życiu plastikowej butelki”, a także wykonają własnoręcznie butelkowe drzewko.

 

25 marca – Opiekunowie wiosny
Dawniej każdy musiał je znać, bo one, niczym kalendarz, wystukiwały rytm prac polowych. Przysłowia, bo o nich tu mowa, podpowiadały, kiedy rozpocząć siew lub ostrzegały rolników przed przymrozkami. Na sobotnich zajęciach obejrzymy eksponaty z Działu Sztuki Ludowej, które dokumentują niezwykle ciekawą kulturę górali świętokrzyskich. Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy wykonają papierowe koszyczki, w których ukryją symbol odradzającej się przyrody.

 

LUTY

4 lutego Bale w pałacach
W czasie zajęć dzieci zwiedzą piętro Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Zobaczą broń, zbroje rycerskie oraz przedstawione na obrazach stroje szlacheckie. Dowiedzą się, jak obchodzono karnawał na dworach i w pałacach,  jak wyglądało życie i obyczaje szlachty polskiej w XVII i XVIII w. W drugiej części zajęć dzieci wykonają korony, miecze i tarcze.

 

11 lutego – Walentynki - serduszkowy zawrót głowy 

Dzień zakochanych już niedługo, zatem zabieramy się do szukania prezentu dla naszej Walentynki.
A może zrobić go samemu? Zapraszamy do wspólnej zabawy. Uczestnicy spotkania poznają historię tego święta, a podczas warsztatów plastycznych każdy wykona swoją walentynkę.

 

18 lutego – Ostatki - o tłustym czwartku i śledziku
Podczas zajęć uczniowie obejrzą ekspozycję z Działu Etnografii. Dowiedzą się, co to są ostatki, jak je obchodzono w dawnej Polsce oraz skąd wzięła się ta tradycja. W niektórych regionach kraju w tłusty czwartek urządzano biesiadę, podczas której wykonywano słomianą kukłę zwaną mięsopustem i chodzono z nią od domu do domu. Podczas warsztatów dzieci wykonają postać, którą ozdobią słomą, sianem i innymi materiałami.

 

25 lutego – Obrazy nastrojów 

Kontakt z malarstwem nie tylko podnosi świadomość estetyczną, ale też uwrażliwia na świat wokół nas i drugiego człowieka. Bogactwo środków ekspresji, zaufanie do otaczającej rzeczywistości czy abstrakcyjny układ barw to tylko niektóre z cech charakterystycznych dla malarstwa Jacka Sienickiego. Oglądając wystawę prac artysty poszukamy motywacji i energii do działania w autorskich poszukiwaniach plastycznych. Stworzymy namiastkę prawdziwego malarskiego warsztatu tworząc na profesjonalnym podobraziu.

 

STYCZEŃ

7 stycznia – O trzech królach i kolędnikach 

W trakcie zajęć uczestnicy obejrzą wystawę „Boże Narodzenie w plastyce ludowej” oraz dowiedzą się, jak w regionie świętokrzyskim wyglądały obrzędy związane z „chodzeniem na podłaz”. Tak dawniej nazywano wizyty kolędników, którzy przebrani m.in. za Trzech Króli oraz turonia odwiedzali gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku.

 

14 stycznia – Przygotowanie do balu

Karnawał już się rozpoczął i trwać będzie długo. Na zabawę są prawie dwa miesiące. A w karnawale czas na bale. Dlatego trzeba się do nich dobrze przygotować. Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na zajęcia, na których uczestnicy dowiedzą się, jak w Polsce obchodzono karnawał, w co się ubierano, oraz co tańczono. Na warsztatach plastycznych wykonamy karneciki i balowe kotyliony. Spotkanie zakończą warsztaty taneczne w rytmach walca i charlestona.

 

21 stycznia – Dzień Babci i Dziadka 

21 i 22 stycznia to Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji zaplanowaliśmy wyjątkowe zajęcia, więc jeśli chcecie dać oryginalny prezent swoim dziadkom, zapraszamy na warsztaty do Muzeum Narodowego w Kielcach. Uczestnicy własnoręcznie wykonają podarek, który później będą mogli wraz z życzeniami przekazać swoim bliskim.

 

28 stycznia – Maska medico della peste
Karnawałowa maska medico della peste, na początku używana była przez medyków. Dziób wypełniony ziołami i medykamentami, miał chronić ich przez zarazą. Podczas zajęć porozmawiamy o obyczajach karnawałowych, które przybyły do nas z Europy Zachodniej. Dzieci wykonają maski weneckie, wykorzystując chińską sztukę tworzenia przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru

 

Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel.: 41 344 40 14 wew. 239 lub 243, tel. kom. 660 957 875