Aktualności
Znany i nieznany. Oblicza Jacka Malczewskiego (1854-1929)
12.10

Miłośników historii sztuki, malarstwa i historii Polski zapraszamy do zgłoszenia swojego udziału w spotkaniu na temat życia i twórczości Jacka Malczewskiego, najsłynniejszego przedstawiciela polskiego symbolizmu. Spotkanie będzie mieć formę otwartej dyskusji, którą moderować będzie dr Anna Myślińska z Muzeum Narodowego w Kielcach. Gośćmi tego spotkania będą:
- dr hab. Waldemar Kozub - reprezentujący Politechnikę Świętokrzyską
To czas by poszerzyć swoją wiedzę na temat życia artysty, poznać jego misję twórczą, a także popularne anegdoty i ciekawostki na temat jego życia.
W czasie spotkania poruszane będą m.in. problemy:
- Edukacji artysty i jego relacji z Janem Matejką
- Muz artysty: żony Marii Malczewskiej, Marii Balowej, Michaliny Janoszanki
- Misji twórczej artysty, na podstawie książki Michaliny Janoszanki Wielki Tercjarz (1936)
- Cykli twórczych poruszających tematy: 1. Patriotyzmu, martyrologii, mesjanizmu; 2. Śmierci (Thanatos); 3. Wizji dziejów Polski; 4. Tematyki irredenckiej (lata 1914-1918); 5. Egzystencjalizmu; 6. Autoportretów i portretów.
- Pracy pedagogicznej w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych
- Kolekcji prywatnej dzieł Jacka Malczewskiego, eksponowanej w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Postać Jacka Malczewskiego do dnia dzisiejszego jest inspiracją dla młodych twórców. Podczas październikowego spotkania przedstawiona zostanie multimedialna prezentacja wybranych autoportretów Jacka Malczewskiego. Konfrontacji starego i młodego pokolenia artystów dopełni pokaz trzech fotografii z cyklu Uwarunkowania genetyczne autorstwa Bartka Jarmolińskiego. Prace prezentowane będą w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich na ekspozycji stałej Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej w Sali Jacka Malczewskiego od 11 do 20 października 2016 roku.
Prace Jacka Malczewskiego biją rekordy aukcyjne, należą do najchętniej kupowanych przez polskich kolekcjonerów. W 2000 roku obraz „Polonia” został sprzedany za 1, 6 mln zł. Wysokie ceny podyktowane są wyjątkową warstwą ikonograficzną dzieł Malczewskiego.
Podczas październikowego spotkania zaprezentujemy nie tylko zbiór malarstwa należący do prywatnego kolekcjonera, ale również obrazy zdeponowane w magazynach Muzeum Narodowego w Kielcach, które nie znajdują się na stałej ekspozycji. Warto ze specjalistami przyjrzeć się jednym i drugim i poznać szeroki wachlarz tego artysty Młodej Polski
„Pejzaż wiejski z płotem”, ok. 1900, MNKi/M/196 „Krajobraz z kościołem”, 1901 MNKi/M/197
„Portret męski” (szkic), 1900-1920 MNKi/M/327 „Postać alegoryczna” (Michalina Janoszanka?), 1918 MNKi/M/1615
12 października 2016 , środa, godz. 17.00, Sala Portretowa Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
Osoby zainteresowane czynnym udziałem w dyskusji prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres e-mail: n.lakomska@mnki.pl Na zgłoszenia czekamy do 26 września 2016 roku.
PARTNERZY:
![]() |
![]() |
![]() |
SPONSOR: