Reprezentacyjna Izba Stołowa Górna zapełniła się wówczas gośćmi, wśród których znaleźli się wybitni przedstawiciele nauki i kultury – prof. Kazimierz Michałowski, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie oraz prof. Jerzy Szablowski, dyrektor Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Spotkanie otworzył gospodarz placówki, dyrektor Alojzy Oborny, podkreślając długą tradycję pracy kieleckich muzealników, mającą swój początek w roku 1908, a także jakość zbiorów, dorobek naukowy i współpracę z innymi muzeami.
Akt uroczystego nadania godności Muzeum Narodowego odczytał wiceminister kultury i sztuki Józef Fajkowski – ludowiec, przyszły współtwórca i dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Składając gratulacje, prof. Michałowski oświadczył, że Muzeum Narodowe w Warszawie – pragnąc uczcić to doniosłe wydarzenie – przekazuje na własność naszemu Muzeum XVII-wieczną tapiserię Święta Rodzina na tle pejzażu ogrodowego. Z kolei kieleckie Zakłady Wytwórcze „Społem” podarowały do zbiorów obraz Tytusa Czyżewskiego Pejzaż.
Podkreślano również, że data spotkania nie jest przypadkowa i wiąże się z Ogólnopolskimi Dniami Żeromskiego, obchodzonymi wówczas z okazji 50. rocznicy śmierci autora Popiołów. Uroczystość zakończyło zwiedzanie zabytkowych wnętrz pałacu oraz koncert kwartetu Państwowej Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach, który zaprezentował utwory kompozytorów z okresu od XVII do XIX wieku.