6 SIERPNIA 1914 kadrówka

Cykl: Historyczna kartka z kalendarza

Karykatura „Wyjście z Oleandrów”Dnia 6 sierpnia 1914 roku I Kompania Kadrowa wyszła z Krakowa w kierunku Kielc, rozpoczynając tym samym kolejny etap w niepodległościowej tradycji. Wydarzenie to stało się następnie przedmiotem zainteresowania nie tylko historyków, ale także malarzy, rysowników czy karykaturzystów.

W tym ostatnim przypadku było to o tyle naturalne, że postać byłego komendanta była wręcz idealna do portretowania przez karykaturzystów – znana, wywołująca emocje oraz posiadająca charakterystyczne cechy, jak wydatne brwi i wąsy, które ukazywano w przerysowany sposób.

Tak też jest w przypadku prezentowanej pracy „Wyjście z Oleandrów” autorstwa Gustawa Rogalskiego (1887–1939) – wydawcy pism satyrycznych „Karykatury” i „Rogaty” – która znalazła się w „Albumie karykatur marszałka Józefa Piłsudskiego”, wydanym z okazji 10. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

 

Karykatura „Wyjście z Oleandrów”, „Album karykatur marszałka Józefa Piłsudskiego”, Gustaw Rogalski, papier, Polska, Kraków, 1928

 

 

POWRÓT