Przedstawiamy Marię Kiebabczy – kielecką bizneswoman. Pierwsze informacje na temat działalności ormiańskiej rodziny Kiebabczych pochodzą z końca XIX wieku i dotyczą głównie Dzerona Kiebabczy, który na początku XX wieku wystawił trzy kioski z prasą, będące ozdobą starych Kielc – na rogu obecnej ulicy Sienkiewicza i Leśnej, Mickiewicza i placu Wolności oraz na Rynku. Dzeron i jego żona Anna mieli córkę Marię i syna Jerzego.
Po śmierci Dzerona w 1915 roku prowadzenie kiosków przejęła Maria, która dekadę później otworzyła czwarty kiosk – na tzw. krakowskiej rogatce. Biuro Dzienników Marii Kiebabczy funkcjonowało z dużym sukcesem, było lokalnym liderem w zakresie sprzedaży prasy i publikacji ogłoszeń, dawało zatrudnienie pracownikom biurowym i sprzedawcom. Maria wspierała również finansowo budowę Muzeum Narodowego w Krakowie. Przedsiębiorstwo kieleckiej Ormianki posiadało około dziesięciu punktów sprzedaży i działało do 1946 roku. Z czasem także urokliwe kioski zniknęły z pejzażu kieleckich ulic. W 2017 roku firma Kolporter zrekonstruowała jeden z nich – na Rynku.
Prezentujemy fotografie Marii Kiebabczy pochodzące z prywatnej kolekcji Lindy Hitchcock, jedynej prawnuczki Marii, której zawdzięczamy poznanie wizerunku kieleckiej bizneswoman oraz wiele cennych informacji na temat rodziny kieleckich Ormian. Inspiracją do nawiązania kontaktu, a w efekcie twórczej współpracy, była nasza wystawa czasowa Warsztat ormiański – kunszt detalu, prezentowana na przełomie 2016 i 2017 roku.