Zdjęcie z końca XIX wieku uwieczniło dwie kobiety i mężczyznę podczas leśnej wycieczki w okolicach Ojcowa. Zgodnie z ówczesną modą towarzystwo prezentuje się wyjściowo. Ściśnięte gorsetami elegantki ubrane są w białe suknie oraz aksamitne, ciemne krawaty, a głowy ich zdobią słomkowe kapelusze przybrane piórami i kwiatami. Dodatkowo w dłoniach trzymają małe bukiety. Dżentelmen w garniturze i kapeluszu prezentuje się równie szykownie, a cała trójka dzierży długie kije do podpierania.
Położony na południowym skraju kongresowego Królestwa Polskiego Ojców, stanowił jedną z chętnie odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych. Malownicze skałki, lasy oraz barwne podania ludowe przyciągały do Doliny Prądnika artystów, uczonych i letników. Byli wśród nich Fryderyk Chopin, Klementyna Tańska-Hoffmanowa, Wojciech Gerson, Stanisław Staszic, czy Wojciech Jastrzębowski – a miejscowe legendy, spisane między innymi przez Oskara Kolberga, nadal tłumaczą turystom nazwy skał zdobiących Ojcowski Park Narodowy.
Naklejone na kartonik i ozdobione na odwrociu winietą zdjęcie, zostało wykonane przez atelier Józefa Rizza – jednego z pionierów fotografii w Lublinie, który pochodził z Włoch i prowadził działalność również w innych częściach kraju. Rizza parał się fotografią portretową, odznaczając się jednocześnie wrażliwością na naturę i wykonując także zdjęcia krajobrazowe oraz plenerowe – co doskonale łączy prezentowane zdjęcie z naszych zbiorów.
Fot. Grupa osób na wycieczce, Zakład fotograficzny Józefa Rizza, Zakład fotograficzny B. Wolniewicza, Królestwo Polskie (kongresowe), Ojców, koniec XIX wieku