Wiślica już w X wieku była znanym i ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym powstającego wówczas państwa polskiego. Do jej rozwoju przyczyniło się to, że leżała na przecinających się tu szlakach kupieckich, ważnych w ówczesnej Europie, prowadzących z Pragi na Ruś Kijowską i z Węgier na północ. Tak korzystne położenie wpłynęło na rozwój miejscowości, w której najważniejszym wówczas miejscem były targowiska. Tam ówcześni kupcy zobowiązani byli wystawiać swoje towary, aby móc przejechać przez miasteczko, nie płacąc wysokiego cła.
W Wiślicy nieistniejące już targowisko do dziś nosi nazwę placu Solnego, składowano tam i zaopatrywano się w sól bocheńską. Sól do Wiślicy przywożona była w określonych jednostkach, tak zwanych bałwanach lub słupach, a także w beczkach. Nie wymagała ważenia, a jedynie składowania, mogła być też bezpośrednio przeładowywana na wozy.
Plac Solny w Wiślicy, lipiec 1936 rok wykonane przez Henryka Poddębskiego. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach |
Plac Solny w Wiślicy, lipiec 1936 rok wykonane przez Henryka Poddębskiego. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach |
Widok na kolegiatę w Wiślicy od strony Placu Solnego w latach 60-tych XX wieku. Fot. [w:] Archiwum Katedry Historii Architektury, Urbanistyki i Sztuki Powszechnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej |