BOLESŁAW CHROBRY

POLSKA PIERWSZYCH PIASTÓW

 Kontynuatorem polityki Mieszka I był jego najstarszy syn Bolesław, zwany później przez kronikarzy Chrobrym. Po śmierci ojca w 992 roku zespolił on wszystkie dzielnice kraju, którymi rządził samodzielnie przez 33 lata. Za jego panowania umocniona została pozycja chrześcijaństwa. Polska urosła do rangi potęgi i powiększyła swoje terytorium. Bolesław chętnie gościł duchownych z różnych krajów, którym następnie powierzał misje chrystianizacyjne. Jednym z nich był praski biskup Wojciech, który zmuszony opuścić Czechy znalazł schronienie w Polsce. Był postacią znaną w Europie, z cesarzem Ottonem III łączyły go więzi przyjaźni. Męczeńską śmierć misjonarza i jego kanonizację wykorzystał książę do celów politycznych. Doprowadził do otrzymania zgody na utworzenie arcybiskupstwa w Gnieźnie oraz biskupstw w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. W ten sposób Polska, z księstwa nie posiadającego większego znaczenia, została wyniesiona do rangi silnego i samodzielnego państwa, liczącego się w polityce zagranicznej ówczesnej Europy. Uroczyste ogłoszenie fundacji arcybiskupstwa nastąpiło podczas pielgrzymki cesarza Ottona III do grobu świętego Wojciecha w roku 1000. To ważne wydarzenie dla kraju określone zostało zjazdem gnieźnieńskim. Uznano niezależność polskiego kościoła od cesarstwa niemieckiego oraz dokonano symbolicznej koronacji Bolesława. Do tej właściwej, potwierdzonej przez papiestwo, trzeba było jeszcze bowiem poczekać. Doszło do niej kilka miesięcy przed śmiercią władcy w 1025 roku. Podczas swoich rządów Bolesław Chrobry stoczył wiele wojen, na mocy pokoju zawartego w 1018 roku przyłączył do Polski na zachodzie Milsko i Łużyce. W tym samym roku wyprawił się na Ruś, zajął Kijów, a skutkiem wyprawy było przyłączenie na wschodzie do Polski Grodów Czerwieńskich.

 

Za pierwszych Piastów rozpoczyna się rozwój Wiślicy. Według źródeł na współczesnym grodzisku, przypuszczalnie za panowania króla Bolesława Chrobrego, miał zostać wzniesiony tzw. gródek obronny z umocnieniem drewniano-ziemnym.

 

Więcej o grodzisku:

 

 

Pytanie:

 

Czym jest grodzisko?

 

Zadanie:

 

Korona króla Bolesława Chrobrego

 

Koronacja jest aktem wyniesienia suwerennego władcy na tron. Wiąże się z przekazaniem mu insygniów władzy. Symbolizowały one suwerenność władcy, jego przywileje i obowiązki. Możemy wśród nich wyróżnić koronę, berło czy jabłko królewskie. Wykonaj model korony i poczuj się jak prawdziwy król.

 

Do wykonania korony potrzebne będą:

 

- techniczny papier format A3 (kolor złoty)

 

- kolorowe kartki papieru rysunkowego

 

- klej, ołówek, nożyczki, dżety.

 

1. Na całej długości papieru technicznego formatu A3 narysuj szkic korony (jak na zdjęciu). Następnie wytnij szkic.

 

2. Pobudź teraz wyobraźnię i ozdób koronę według własnego uznania papierem kolorowym i dżetami.

 

3. Złącz końce korony i zepnij je pomocą zszywacza. Możesz również skleić je klejem.
 
Korona Bolesława Chrobrego Chrobry - korona

 

POWRÓT