Piastowie to pierwsza polska dynastia, która panowanie rozpoczęła od legendarnego Piasta. Podanie podaje, że syn Piasta – Siemowit został pierwszym księciem Polan. Kolejnymi byli Lestek i Siemomysł. Pierwszym władcą z dynastii Piastów, którego historyczność nie jest kwestionowana, był Mieszko I.
Karierę zaczynał jako władca niewielkiego państewka, obejmującego obszarem tylko jedną prowincję. Niezbyt zamożną i odciętą od szlaków handlowych. W toku trwających całe dekady podbojów zajął znaczną część Pomorza, Mazowsze, Śląsk i Małopolskę. Mieszko I rozumiał, że stoi sprzed nim trudne zadanie, aby utrzymać niezależność młodego państwa. Musiał bronić się przed najazdami zachodnich sąsiadów, wciągając równocześnie w zasięg wpływów polskich pokrewne plemiona. Celem tych dążeń było zbudowanie silnego bloku słowiańskiego. Dla urzeczywistnienia tego zadania ochrzcił się wraz ze swoimi wojami i dworem w 966 roku, przyjmując wiarę chrześcijańską od Czechów, przez poślubienie w 965 roku Dobrawy, czyli Dąbrówki, córki czeskiego księcia Bolesława I. W ten sposób Polska weszła w sojusz z bratnim ludem słowiańskim i nawiązała porozumienie z papiestwem, co stworzyło jej zarazem dostęp do kultury i cywilizacji zachodniej. U schyłku życia Mieszko I panował nad państwem o granicach bardzo zbliżonych do dzisiejszej Rzeczpospolitej.
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy w swoich zbiorach posiada obiekt wzbudzający wiele kontrowersji. Jest nim tzw. hipotetyczna misa chrzcielna, która może mieć związek z pierwszymi chrztami na ziemiach polskich. Według Legendy panońskiej zawartej w Żywotach św. Metodego pierwsze chrzty odbywały się już w 880 roku, czyli prawie sto lat przed chrztem Mieszka I. Legenda podaje, że ochrzcił się tutaj „pogański książe silny wielce”.
Więcej: https://mnki.pl/wislica/pl/dla_zwiedzajacych/wystawa_stala/pawilon_archeologiczny
Pytanie:
Jaką inną nazwę noszą baseny chrzcielne?
Zadanie:
Hełm Mieszka I
Hełm, chroniący głowę przed urazami, jest jedynym elementem uzbrojenia używanym przez walczących do dzisiaj. Za pomocą kilku materiałów możesz wykonać własny i poczuć się jak średniowieczny wojownik.
Do wykonania hełmu potrzebne będą:
- szary papier techniczny formatu A3
- kolorowa wełna
- dziurkacz
- nożyczki, klej, ołówek, linijka, czarny mazak, dżety.
- Na szarym papierze technicznym za pomocą linijki i ołówka narysuj prostokąt. Jego długość to obwód głowy.
- Na ¾ wysokości figury narysuj paski o jednakowej długości i szerokości. Następnie natnij je wzdłuż linii.
- W każdym pojedynczym pasku wykonaj dziurkaczem otwór. Sklej ze sobą początek i koniec prostokąta.
- Przez otwory należy przewlec wełnę. Na jednym z jej końców zrób frędzelek. Pociągnij wełnę do siebie, tak by paski się na siebie nałożyły. Gdy czapka nabierze kształtu, u jej góry zawiąż supeł.
- By wykonać zasłonę, narysuj na szarym papierze jej szkic. Wytnij. Kratki obrysuj czarnym mazakiem. Przyklej do boków hełmu.
Ozdób boki dżetami bądź zaznacz mazakiem miejsca zawiasów.