Kolejny odcinek to powstanie listopadowe. Zastanowimy się co je spowodowało, przybliżymy przebieg oraz skutki.
Powstanie listopadowe
Kolejny odcinek to powstanie listopadowe. Zastanowimy się co je spowodowało, przybliżymy przebieg oraz skutki.
W kręgu twórczości Żeromskiego. Dlaczego "Syzyfowe prace''
Powieść ,,Syzyfowe prace'' to utwór traktujący o działaniach, jakie podejmowali zaborcy w celu rusyfikacji polskiej młodzieży. W jaki sposób zatem do treści nawiązuje tytuł wywodzący się z mitologii greckiej? Wątpliwość ta zostanie rozwikłana w niniejszym materiale edukacyjnym.
Wojny napoleońskie
Podróż przez dzieje zaczniemy od tragicznych dla Polski rozbiorów oraz wojen napoleońskich, niosących nadzieję na odzyskanie niepodległości.
Epoki literackie Żeromskiego - dwudziestolecie międzywojenne
Epoki Literackie Żeromskiego. Młoda Polska
Młoda Polska to epoka literacka w czasie trwania której Stefan Żeromski wydał wiele popularnych utworów, między innymi Siłaczkę, Ludzi bezdomnych czy Wierną Rzekę. Jego twórczość miała szczególne znaczenie, nie tylko czerpała z popularnej tematyki okresu, ale i stanowiła odpowiedź na potrzeby i problemy społeczeństwa, służyła idei moralnej odnowy narodu.Niniejsza prezentacja przybliża najważniejsze informacje o epoce oraz młodopolskiej twórczości pisarza.
Epoki Literackie Żeromskiego Pozytywizm
Stefan Żeromski był jedną z tych wyjątkowych postaci, które tworzyły na przestrzeni aż trzech różnych epok literackich. Jedną z nich był pozytywizm. Niniejszy materiał przybliża najważniejsze założenia tego okresu. W prezentacji zaznaczono, w jakich utworach Żeromski czerpał z filarów epoki oraz w jaki sposób sam postrzegał pojęcie pozytywizmu.
Z Żeromskim po wolną Polskę
Jednym z uczniów kieleckiego gimnazjum był Stefan Żeromski. Trudności finansowe i kłopoty zdrowotne sprawiły, Że Żeromski nie uzyskał matury i jesienią 1886 roku wyjechał do Warszawy, gdzie wstąpił do Szkoły Weterynaryjnej. Podczas działalności w tajnej akcji oświatowej i studenckim kółku Kielczan zetknął się z ruchem socjalistycznym. W 1888 roku zrezygnował ze studiowania weterynarii. Od tego czasu utrzymywał się głównie z korepetycji, których udzielał bogatym, szlacheckim dzieciom m.in. synowi Andrzeja Rzążewskiego.
XIX - wieczny dzwonek szkolny
Dzwonki szkolne w dawnych placówkach edukacyjnych różniły się znacznie od tych, znanych współczesnym uczniom. Ich rola pozostała taka sama, wygląd jednak może zaskakiwać.
W dzisiejszym odcinku serii poświęconej eksponatom Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego przedstawimy ręczny dzwonek – przyrząd, którego dźwięk wprowadzi nas w klimat XIX – wiecznej szkoły.
Opowieści i legendy świętokrzyskie cz. 3 - Kielce
W Kielcach Stefan Żeromski spędził dwanaście lat – od roku 1874 do 1886 – był to okres jego nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym.
Opowieści i legendy świętokrzyskie cz. 2 - Ciekoty i okolice
W kolejnej części wakacyjnych podróży po regionie w poszukiwaniu podań i legend świętokrzyskich wybierzemy się w okolice Ciekot – ,,kraju lat dziecinnych'' Stefana Żeromskiego. Odwiedzimy Wilków i Świętą Katarzynę, aby przekonać się, jakie niezwykłe zdarzenia zapisały się w historii tamtych terenów.
Opowieści i legendy świętokrzyskie cz. 1 - Strawczyn i okolice
W pierwszym odcinku serii odwiedzamy Strawczyn – miejsce, gdzie 14 października 1864 roku przyszedł na świat pisarz – oraz jego okolice. Dowiemy się między innymi, czym przodkowie współczesnych mieszkańców zjednali sobie przychylność samego króla Kazimierza Wielkiego oraz jaka święta kilkakrotnie ,,uciekła’’ ze strawczyńskiego kościoła do groty na szczycie Perzowej Góry.
Kielce oczami Stefana Żeromskiego cz. 3 - Park
W ramach naszej ostatniej podróży śladami Stefana Żeromskiego po Kielcach schronimy się przed letnim skwarem w cieniu starych lip i sosen. Wybierzemy się bowiem na spacer alejami parku miejskiego oraz udamy się na Karczówkę.
Kielce oczami Stefana Żeromskiego cz. 2 - Rynek
Sercem każdego miasta jest rynek. Dlatego dziś spotkamy się na rynku w Kielcach, który nosi miano „kieleckiej starówki”. Jak każdy główny plac miasta, tak i ten pełnił funkcję miejskiego centrum handlowego. Do dziś możemy podziwiać jego malowniczą zabudowę, która, w większości, pamięta jeszcze czasy pobytu Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Kielce oczami Stefana Żeromskiego cz. 1 - ul. Jana Pawła II
Stare Kielce z czasów Stefana Żeromskiego. Podczas pierwszego spotkania będziemy poruszać się wzdłuż obecnej ulicy Jana Pawła II, niegdyś zwanej Dużą.
Obejrzyjcie filmik, następnie wypełnijcie karty pracy.
Płyta gramofonowa z głosem Żeromskiego
W 2019 roku minęło 95 lat od czasu, gdy Żeromski przybył do Hotelu Europejskiego w Warszawie i przeczytał tam fragmenty swych utworów – Snobizmu i postępu oraz Róży. Pracownicy firmy Barucha Rudzkiego utrwalili wówczas głos pisarza, a następnie wytłoczyli go na winylowej płycie. Jedyny zachowany egzemplarz z powstałych wówczas płyt znajduje się w zbiorach Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Szkoła moich przodków
Zajęcia mają na celu przybliżenie systemu edukacji w XIX-wiecznej szkole. Obejrzyjcie film, który pokaże Wam jak wyglądała dawna sala lekcyjna, czym kiedyś pisano, do czego służył nauczycielom uczniowski piórnik oraz jakie kary obowiązywały w szkole.
Na koniec przygotowaliśmy dla Was zadanie kaligraficzne i karty pracy.
Świadectwa szkolne Stefana Żeromskiego
Niezwykle interesującymi eksponatami należącymi do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego są dokumenty związane z nauką Żeromskiego, mianowicie świadectwo z klasy III oraz cenzurka poświadczająca ukończenie przez autora Wiernej rzeki gimnazjum. Żeromski uczył się w kieleckiej szkole w latach 1874–1886. Edukację zaczynał jako dziesięciolatek.
Daremna praca? Szkolna rzeczywistość w Syzyfowych pracach Stefana Żeromskiego
Zajęcia odbywają się w autentycznych, historycznych salach lekcyjnych, w których nauki pobierał Stefan Żeromski, a które następnie opisał w Syzyfowych pracach. Dodatkowo otoczenie muzeum – park miejski (jeden z najstarszych w Polsce), zabytkowa willa (należąca wówczas do Seweryna Woronkowa, dyrektora szkoły), kościół Świętej Trójcy (wewnątrz tablice poświęcone kieleckim nauczycielom), katedra, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich (ówczesna siedziba władz guberni kieleckiej) sprawia, że możemy poczuć atmosferę XIX-wiecznych Kielc.
Kraina szczęśliwego dzieciństwa - region świętokrzyski w twórczości Stefana Żeromskiego
Na lekcji muzealnej, dotyczącej regionalizmu Stefana Żeromskiego, uczestnicy mogą zobaczyć unikatowe pierwsze i kolejne wydania Puszczy jodłowej, Wiernej rzeki, Urody życia, Snobizmu i postępu oraz poznać związki pisarza z regionem świętokrzyskim. Uczniowie dowiedzą się w jakich utworach pisarz opisywał między innymi kielecki park, pałacyk Tomasza Zielińskiego, Karczówkę. Które miejscowości nazywał Łżawcem, Niemrawem, Nawłocią.