Aktualności
Działalność i fundacje biskupów krakowskich
10.04 , 12:00

Kielce już od początku XII wieku należały do biskupów krakowskich. Byli oni właścicielami „osady nad Silnicą” i okolicznych ziem do 1789 roku, kiedy to decyzją Sejmu Czteroletniego dobra biskupie zostały przejęte przez Skarb Państwa.
W XI wieku biskup krakowski Gedeon erygował kościół w stylu romańskim, który znajdował się w miejscu obecnej katedry. Kielce prawa miejskie uzyskały dopiero w 2. połowie XIV wieku. Kardynał Fryderyk Jagiellończyk nadał miastu herb, w którym znajduje się złota korona, a litery CK są skrótem od „Civitas Kielcensis” lub „Civitas Kielce”.
W wiekach XVI–XVIII miasto liczyło zalewie około kilkuset mieszkańców. Biskupi krakowscy wpływali na rozwój gospodarczy oraz fundowali nowe świątynie, rezydencje i budowle miejskie. Odnowili np. pierwotny, drewniany kościół św. Wojciecha. Ufundowali obiekty, które już nie istnieją: murowany ratusz z XVI wieku, drewniany „dwór wielki” na Wzgórzu Zamkowym oraz browar.
Dzięki biskupom krakowskim mamy w Kielcach takie budowle, jak: Dawny Pałac Biskupów Krakowskich czy kościół wraz z klasztorem na Karczówce. Sfinansowali także m.in.: dzwonnicę przy kolegiacie, seminarium duchowne, dom pisarza prowentowego i praczki – obecnie na tym miejscu funkcjonuje Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej, spichlerz przy ulicy Zamkowej, w którym dzisiaj częściowo jest kawiarnia. Biskupi zajmowali się również działalnością dobroczynną.
Pod koniec spotkania będzie możliwość zwiedzania wnętrz pałacowych, aby zobaczyć, jakich zmian w pomieszczeniach dokonali poszczególni biskupi.
niedziela, 10 kwietnia 2022 r., godz. 12.00, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
Fot. Kielce- weduta architektoniczno - pejzażowa, wg. ryciny A. Brygierskiego, 1753-1756 r., litografia