Prezentujemy zdjęcie członkiń kieleckiej Ligi Kobiet. Wiosną 1913 roku ukazał się cykl artykułów Marii Dąbrowskiej, przyszłej autorki Nocy i dni, na temat inicjatyw kobiecych podejmowanych w krajach Europy Zachodniej. W kwietniu 1913 roku, ówczesna studentka uczelni w Lozannie i Brukseli, została zaproszona na spotkanie polskich działaczek w Warszawie. Powstała wówczas Liga Kobiet Pogotowia Wojennego. Dwa lata później rozpoczęła również działalność Liga Kobiet Galicji i Śląska. Siostrzane organizacje, liczące w 1916 roku w sumie ponad 16 tysięcy członkiń, głosiły hasła niepodległościowe i emancypacyjne, wspierały czyn legionowy i działania Józefa Piłsudskiego. Znaczną część członkiń stanowiły matki, żony, narzeczone i siostry legionistów. Na czele organizacji stały wybitne działaczki, jak Iza Moszczeńska, Zofia Moraczewska, Dorota Kłuszyńska, Zofia Daszyńska-Golińska, a wśród „Ligawek” znalazła się także Maria Piłsudska i Aleksandra Szczerbińska. W 1917 roku obie Ligi zdecydowały o powołaniu Wydziału Równouprawnienia, co było początkiem społecznej akcji edukacyjnej, prowadzonej na szeroką skalę.
Prezentowana fotografia przedstawia kieleckie „Ligawki”, które utworzyły w naszym mieście jedno z najbardziej prężnych kół tej organizacji. Od 1915 roku, po wyparciu wojsk rosyjskich z Królestwa Polskiego, kielecka Liga Kobiet znalazła swoją siedzibę w willi byłego dyrektora Męskiego Gimnazjum Rządowego, która stanowi dziś część Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. I prawdopodobnie właśnie tam, w ogrodzie na tyłach tego budynku, wykonano to piękne zdjęcie. Do czołowych działaczek kieleckiej Ligi należała Kazimiera Grunertówna – na zdjęciu siedzi czwarta z lewej, w ciemnej sukni – a także Jadwiga Loeffler – stoi siódma z lewej.
Jeśli ktoś byłby zainteresowany szerszym kontekstem działań Ligi, to polecamy również ten krótki artykuł, którego inspiracją stał się kielecki afisz, wzywającego na wiec w sprawie równouprawnienia kobiet: