Aktualności
Hugo Kołłątaj

1 kwietnia mija 270. rocznica urodzin księdza Hugona Kołłątaja (1750-1812), polskiego pisarza, publicysty, wybitnego działacza oświeceniowego, jednego z twórców Konstytucji 3. Maja.
Z tej okazji warto przypomnieć wystawę w 200. rocznicę jego urodzin, zorganizowaną w Muzeum Świętokrzyskim (obecnie Muzeum Narodowe w Kielcach), która została otwarta 1 czerwca 1951 r.
Ekspozycja ukazywała życie i działalność H. Kołłątaja na tle życia społeczno-gospodarczego osiemnastowiecznej Polski, szczególnie uwzględniając jego związek z ziemią kielecką. Dzieciństwo spędził w Nieciesławicach, w Pińczowie chodził do szkoły, zaś w Krzyżanowicach był proboszczem i fundatorem miejscowego kościoła.
Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, ale urna z jego sercem została umieszczona w kościele w Wiśniowej koło Staszowa, gdzie mieszkał jego brat Rafał Kołłątaj.
Na wystawie zaprezentowano dokumenty związane z księdzem Kołłątajem i jego działalnością, grafikę, malarstwo, fotografie i wydawnictwa. Właścicielami eksponatów były instytucje kultury, m.in. Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Muzeum Świętokrzyskie oraz osoby prywatne.
Biblioteka Muzealna posiada w swoim zasobie jeden starodruk napisany przez księdza Hugona Kołłątaja, Do Stanisława Małachowskiego referendarza koronnego o przyszłym seymie anonyma listów kilka, część I-[III] wydany w Warszawie w 1788.
Katalog towarzyszący wystawie opracowany przez Seweryna Borkiewicza, historyka, członka Rady Nadzorczej Muzeum Świętokrzyskiego w latach 1946-1954. Opracowanie graficzne i plastyczne wykonali plastycy krakowscy: Z. Dębowska i J. Tarasin oraz M. Biłowiecka i A. Wajneettel z Kielc.
Obiekty na dziś
DZIEWCZYNKA W CZERWONEJ SUKIENCE
ZWIASTOWANIE NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNIE
NAWET W PARYŻU NIE ZROBIĄ Z OWSA RYŻU