Sekcja manualna

Kulturalna filiżanka - serwis do kawy

serwis do kawyZachęcamy do zapoznania się z ciekawostką na temat naszego obiektu w prezentacji. Następnie przedstawiamy propozycję warsztatu manualnego inspirowanego motywem z eksponatu.

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - wazon

Wazon Przedstawiamy kolejny eksponat naszego cyklu. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na jego temat i wykonania propozycji warsztatu manualnego. Czekamy na efekty waszej pracy w komentarzach.

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - kakiemon

KakiemonPrzedstawiamy pracę manualną, tym razem będzie to haft satynowy. Zachęcamy do zapoznania się z krótką prezentacją, a następnie wykonania ozdobnej naszywki inspirowanej motywem naszego eksponatu „Talerza z dekoracją w stylu Kakiemon.”

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - talerz

TalerzZainspirowani ważnym dniem dla wszystkich Mam. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej prezentacji, a następnie wykonania pracy manualnej, która może być również idealnym prezentem.

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - kafel

Kulturalna filiżankaPrzedstawiamy nasz kolejny eksponat. Zapoznajcie się z ciekawostką na jego temat w prezentacji, a następnie zachęcamy do wykonania warsztatu.
 
 
 
 

Kulturalna filiżanka - sosjerka

Kulturalna filiżankaPrzedstawiamy nasz kolejny eksponat – sosjerkę w kształcie łódki. Zapraszamy do zapoznania się z krótką notką na jej temat w prezentacji oraz wykonania propozycji warsztatu manualnego.

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - serwis Giewont

serwis GiewontZainspirowani eleganckim serwisem zachęcamy do wykonania własnej pracy manualnej.

 

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - przycisk do papieru

przycisk_wwwPod czujnym okiem muzealników dziś znalazł się kolejny eksponat jakim jest przycisk do papieru. Co to za przedmiot? Jak wygląda? Przyjrzyj się mu, zapoznaj się z krótką ciekawostką na temat jego autora, a następnie wykonaj propozycję naszego warsztatu.

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - serwis

SerwisKolejnym eksponatem w naszym cyklu jest serwis. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na jego temat w prezentacji, a następnie do wykonania warsztatu nawiązującego do filiżanki.

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - waza apteczna

Amorek i wazaPrzedstawiamy kolejną wazę apteczną oraz zachęcamy do zapoznania się z ciekawostką i instrukcją, która podpowie jak wykonać pracę manualną.

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - klepsydra

klepsydraKolejnym eksponatem, który dla Was wybraliśmy jest zegar powozowy. Zapoznajcie się z ciekawostką na jego temat, a następnie wykonajcie warsztat. Dzisiejsza propozycja pracy manualnej to klepsydra, która odmierza czas co minuty.

 

WIĘCEJ

 

Kulturalna filiżanka - półmisek na jesiotra

Pólmisek na jesiotra

Zainspirowani kolejnym obiektem z naszych zbiorów – Półmiskiem na jesiotra, postanowilismy stworzyć własny element zastawy.

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - waza apteczna

Waza aptecznaPrzedstawiamy kolejny eksponat z rzemiosła artystycznego. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawostką na temat wazy aptecznej, a następnie wykonanie własnej ozdoby na podstawie instrukcji krok po kroku.
 
 
WIĘCEJ

 

Kulturalna filiżanka - filiżanka do czekolady

Filiżanka do czekolady

Zainspirowani filiżanką do czekolady zrobilismy z modeliny kolczyki. Pokazujemy jak je zrobić krok po kroku oraz zachęcamy do zapoznania się z ciekawostką o eksponacie.

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - dzbanek do czekolady

dzbanek do czekoladyZainspirowani eksponatem ze zbiorów wykonaliśmy pracę z modeliny. Zachęcamy również do zapoznania się z ciekawostką o dzbanku do czekolady.

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - kielich

kulturalna filiżanka - kielichNa warsztacie znalazł się kolejny kielich, który posiada szczególny „dodatek”. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami w prezentacji oraz wykonania naszej propozycji krok po kroku.

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - solniczka łódkowa

solniczka łódkowa_wwwNa warsztat trafiła solniczka inspirowana Parą solniczek łódkowych z uchwytami w kształcie koźlich głów (ok. 1808-1815, srebro, kucie, odlewanie, cyzelowanie, złocenie). Zachęcamy do zapoznania się z teorią w prezentacji oraz wykonania pracy krok po kroku.

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - rzemiosło artystyczne

rzemiosło artystyczneZachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami w prezentacji na temat naszych obiektów rzemiosła artystycznego oraz Następnie zachęcamy do wykonania naszej propozycji.

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - cukiernica skrzynkowa

Kulturalna filiżanka cukiernica skrzynkowa Przedstawiamy kolejną ciekawostkę oraz pokazujemy jak wykonać krok po kroku własną ozdobę inspirowaną "Cukiernicą skrzynkową". Zachęcamy do zapoznania się z teorią w prezentacji, a następnie wykonania dekoracji.

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka

Kulturalna filiżankaZachęcamy do wykonania pojemnika na herbatę inspirowanego Naczyniem na prusz herbaciany z dekoracją w „suche kwiaty” (Manufaktura Porcelany w Miśni 1740–1750, porcelana, kobalt podszkliwny).

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - karafka z korkiem

karafkaZachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami o naszym eksponacie w prezentacji. Następnie przedstawiamy propozycję warsztatu manualnego.

 

 

WIĘCEJ

Kulturalna filiżanka - karafka

Karafka Karafka sześciokomorowa z korkami to dekoracja, która była inspiracją do stworzenia tego przedmiotu.  Zachęcamy do zapoznania się z teorią w prezentacji, a następnie do wykonania własnej ozdoby krok po kroku.

 

 

WIĘCEJ

 

Kulturalna filiżanka - kompotiera

kompotieraKolejna porcja kultury przy filiżance kawy, a może szklance kompotu? Dziś pod lupą znalazła się Kompotiera z nakładanymi nitkami i kwiatami (Czechy, początek XX wieku, szkło kolorowe, metal, nitkowanie, iryzacja).
 
 
 
WIĘCEJ

Ozdoby do włosów inspirowane obrazem

Pareńska - ozdobyEliza Pareńska, najmłodsza z czworga rodzeństwa Pareńskich. Oprócz dwóch sióstr – Marii (Raczyńskiej) i Zofii (Żeleńskiej) miała również brata Jana. Była żoną poety Edwarda Leszczyńskiego, z którym doczekali się syna Witolda. Wielokrotnie portretowana przez Stanisława Wyspiańskiego, stała się jedną z najbardziej rozpoznawanych modelek w jego dorobku artystycznym.
 
 

 

Broszka inspirowana Holenderskim kabinetem

Kabinet holenderskiKolejną propozycją warsztatu jest gustowna broszka zainspirowana Holenderskim kabinetem na podstawie stołowej zdobionego nakładkami z brązu. Kabinet, reprezentacyjny mebel skrzyniowy, przybierał różne formy. Zwykle miał  odchylaną płytę  do pisania, czasem  drzwiczki, zawsze szuflady i skrytki do przechowywania dokumentów, klejnotów, pieniędzy, itp. Początkowo był skrzynią z szufladami ustawianą na  stole lub innych meblach, później na specjalnych podstawach.

 

WIĘCEJ

Dzbanek z gliny

dzbanek z gliny ispirowany obrazem MalczewskiegoJacek Malczewski – ojciec malarza Rafała Malczewskiego. Urodził się w Radomiu, zmarł w Krakowie, gdzie został pochowany. Miłośnik twórczości Juliusza Słowackiego, z którego czerpał inspiracje do wielu obrazów. Podobnie wybierane przez artystę inne wątki jak patriotyzm, mesjanizm czy symbolizm powracają wielokrotnie na obrazach, modyfikowane, zmieniane, oblekane w coraz to nową w wyrazie materię malarską.

 

WIĘCEJ

Makrama inspirowana tapiserią

Makrama inspirowana tapiserią W nawiązaniu do muzealnej kolekcji tapiserii, prezentujemy podstawowe sploty makramowe, które współcześnie pełnią rolę ozdobnych tkanin artystycznych. Jedną z tkanin z naszej kolekcji jest tapiseria z serii tapiserie herbowe kanclerza Stefana Korycińskiego, wykonana prawdopodobnie w jednym z warsztatów holenderskich lub północnoniemieckich w czasach, gdy Koryciński piastował urząd kanclerza wielkiego koronnego (od 2 IV 1653 do śmierci 4 VII 1658).

 

 

WIĘCEJ

Pejzaże inspirowane stropem ramowym

Pejzaż inspirowany stropem ramowymInspiracją do warsztatu plastycznego jest strop ramowy z malowidłem centralnym przedstawiającym scenę Sądu nad arianami w 1683 roku. Natomiast narożniki stropu, ujętego w złoconą ramę dekorowaną rodowymi herbami biskupa Zadzika, wypełniają płótna z personifikacjami Czterech Pór Roku. Przedstawiona jesień, zima, wiosna i lato stała się inspiracją do powstania dwóch pejzaży. Do pobrania ćwiczeniówka.

WIĘCEJ

Malowanie miecza i tarczy z kartonu

malowanie miecza i tarczy z kartonuW nowej odsłonie warsztatów pokażemy jak w kreatywny sposób stworzyć miecz i tarcze z kartonu.
Miecz to jeden z głównych symboli kultury średniowiecznej Europy. Jego kształt przypominał chrześcijański krzyż, był też uważany za najbardziej rycerską z broni. Pomimo tego aż do schyłku XX wieku niewiele zrobiono w temacie badań nad historycznymi metodami posługiwania się mieczem.


WIĘCEJ

Malowanie za pomocą sznurka

Malowanie za pomocą sznurkaAby wykonac kwiaty za pomocą sznurka należy zaopatrzyć się w farbę, najlepiej dwa kolory i wcześniej wspomniany sznurek. W filmie dowiemy się jak krok po kroku stworzyć malunek.

 

 

WIĘCEJ

Pejzaż z kawałków papieru

Pejzaż z kawałków papieruPrzedstawiamy pracę, która została zainspirowana twórczością Józefa Szermentowskiego. Do jej wykonania został wykorzystany kolorowy papier, nożyczki, klej oraz taśma klejąca. Aby praca się udała, na samym początku należy zrobić szkic i ponumerować sobie miejsca, w których przykleimy kolorowe paski.

 

WIĘCEJ

Szkic dłoni wzorowany twórczością Jacka Malczewskiego

Szkic dłoniW Galarii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej można znaleźć prace Jacka Malczewskiego, który w Polsce jest uznawany za twórcę symbolizmu. Patriotyzm, martyrologia i mesjanizm to głowne tematy wokół których koncentrowała się twórczośc Malczewskiego. Malował również autoportrety i portrety. W naszych zbiorach można znaleźć kilka jego dzieł między innymi Polonię (I). W ramach warsztatów przedstawimy jak sworzyć szkic dłoni krok po kroku.

 

WIĘCEJ

Praca inspirowana twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza

Aplikacja na chuście pastelamiStanisław Ignacy Witkiewicz - malarz, rysownik, fotografik i powieściopisarz, filozof, dramaturg, krytyk sztuki. Wizjoner wyprzedzający epokę, a zarazem dotkliwie rzeczowy prześmiewca. Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala go odkrywać wciąż na nowo. W Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej można zobaczyć dzieło Witkiewicza wykonane pastelami, a my pokażemy jak stworzyć aplikację na chustcę pastelami do tkanin inspirowaną jego pracą.

 

WIĘCEJ

Utworzenie własnego wzoru na torbie ekologicznej

eko torba ze wzorem inspirowanym twórczością Marii JaremyMaria Jarema - kobieta-awangarda. Jedna z bardziej charyzmatycznych postaci pierwszej połowy XX wieku. Twórczyni oryginalnej koncepcji i techniki estetycznej, mistrzyni monotypii. Była niekwestionowanym autorytetem w kręgach polskiej sztuki awangardowej. Rzeźbiarka, malarka, graficzka, autorka kostiumów, scenografii, dekoracji teatralnych, lalek i pomników, współzałożycielka Grupy Krakowskiej, teatru Cricot i Cricot II, w którym zdarzało jej się także występować jako aktorka. W ramach zajęć postanowliśmy zrobić wzór na torbie ekologicznej wzorowany na twórczości Jaremy.

 

WIĘCEJ

Praca plastyczna inspirowana twórczością Pankiewicza

Józef Pankiewicz - malarz i grafik. Jeden z pierwszych impresjonistów i symbolistów w polskiej sztuce przełomu XIX i XX w.; inicjator kolorystycznego nurtu w polskim malarstwie lat 20. i 30. Urodzony 29 listopada 1866 w Lublinie, zmarł 4 lipca 1940 w Marsylii. W ramach warsztatów proponujemy wykonanie pracy plastycznej według naszej propozycji lub stworzenia własnego projektu.

 

WIĘCEJ

Witraż inspirowany twórczością Wyspiańskiego

aktualnośćWarsztat inspirowany twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Artysta znany jest nie tylko z malowania pastelami, ale również z projektowania witraży. Przedstawiamy jak krok po kroku stworzyć pracę plastyczną zainspirowaną motywem kwiatowym z Portretu Elizy Pareńskiej.

 

WIĘCEJ

 

Portret zainspirowany malarstwem Olgi Boznańskiej

aktualnośćPrzedstawiamy krok po kroku, jak wykonać portret na zagruntowanym płótnie uprzednio przyklejonym do tektury. Do pracy malarskiej wykorzystaliśmy farby o barwach podstawowych, które następnie mieszaliśmy, tak by powstały kolory pochodne.

 

WIĘCEJ

Pocztówka z Oblęgorka

aktualnośćNa ziemiach polskich pierwsze karty pocztowe pojawiły się około 1869 roku. Wraz ze wzrostem ich popularności w Polsce, zaistniała potrzeba ich nazwania. Podczas odbywającej się w 1900 roku w Warszawie wystawy kart pocztowych, ogłoszono konkurs na ich nazwę. Nowe określenie miało zastąpić używaną dotychczas kartkę korespondencyjną oraz zaczerpniętą z języka rosyjskiego odkrytkę. Spośród nadesłanych 296 propozycji wybrano pięć: liścik, listówka, otwartka, pisanka i pocztówka. Zwiedzająca wystawę publiczność wybrała pocztówkę. Jak się okazało, autorem tej nazwy był Henryk Sienkiewicz, który przystąpił do konkursu pod pseudonimem Maria z R.

Wzorując się na pocztówce z wizerunkiem Pałacyku w Oblęgorku, wykonaj własną!

 

WIĘCEJ

Dzieło z recyklingu inspirowane obrazem Józefa Czapskiego

aktualnośćPropozycja recyklingowa zainspirowana obrazem Józefa Czapskiego Martwa natura z pomarańczami.

 

WIĘCEJ

Biżuteria - część 1: Brelok inspirowany XVIII-wieczną broszą

aktualnośćPortret przedstawia Krystynę z Komorowskich Wielopolską, ubraną w suknię ze srebrzystego adamaszku w gęsty, roślinny wzór z falbaną przy głębokim dekolcie, ozdobionym dodatkowo pośrodku owalną broszą wysadzaną diamentami, z dużą zwisającą perłą. To właśnie ta ozdoba, zainspirowała nas do stworzenia breloku, w którym perły zastąpiliśmy listkami.

 

WIĘCEJ

Biżuteria - część 2: Naszyjnik wykonany techniką quilingu

aktualnośćQuiling jest metodą, służacą do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny. Początki tej techniki, datuje się na czasy średniowiecza, kiedy to paski papieru, pokryte złotą farbą, naśladowały dekoracje sakralnych obrazów. Metodą quilingu, wykonamy naszyjnik. Inspiracją będzie Portret Karoliny Schuetz z dziećmi autorstwa Jana Gładysza.

 

WIĘCEJ

Biżuteria - część 3: Brosza inspirowana detalem z portretu Wielopolskiej

aktualnośćZ okazji Dnia Mamy, zachęcamy do zrobienia pracy plastycznej wspólnie z Waszymi dziećmi. Zainspirowani Portretem Konstancji Krystyny z Komorowskich Wielopolskiej, wykonamy broszkę w kształcie motyla.

 

WIĘCEJ

Meble - część 1: skarbiec

skrzynia-skarbiec

Wykonamy pracę manualną inspirowaną Skrzynią – skarbcem z połowy XVII wieku, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.

 

WIĘCEJ

Meble - część 2: skrzynia i ława

meble_miniatura_szablonMeble papierowe do miniaturowego pokoju inspirowane Skrzynią szufladową Cassetone (XVI wiek, orzech sosna, orzech odziomkowy) oraz Ławą - skrzynią typu Cassapanca (1600-1650, drewno modrzewiowe, orzechowe).

 

WIĘCEJ

Meble - część 3: skrzynia i szafa

zostan projektantemPrzedstawiamy jak krok po kroku wykonać meble z papieru inspirowane Skrzynią wyprawną z dekoracją roślinną (1580-1590) oraz Szafą sieniową Gdańską (ok. 1700). Zostań projektantem i zaprojektuj swój własny pokoik nawiązujący do wnętrz Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.

 

WIĘCEJ

Pejzaż - drzewa

Władysław Mlecki, Pejzaż z łąkąInspiracją w części pejzaż - drzewa jest obraz Władysława Aleksandra Maleckiego Pejzaż z łąką ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Do wykonania pracy polecamy temperę lub farby plakatowe (w słoiczku, mają odpowiednią gęstość) oraz pędzel z twardego włosia (szczeciniak lub pędzel wachlarzowy).

 

WIĘCEJ

 

Pejzaż - perspektywa linearna, jeden punkt zbiegu

Pejzaż Józef Szermentowski oraz praca powstała w ramach ćwiczenia Zainspirowani obrazem Józefa Szermentowskiego Pireneje oraz zdjęciem Rezerwatu Przyrody Barania Góra w Oblęgorku namalowaliśmy wąwóz. Powstał w perspektywie linearnej z jednym punktem zbiegu.

 

WIĘCEJ

Pejzaż - perspektywa linearna, dwa punkty zbiegu

Pejzaż- przykład ćwiczenia Zainspirowani obrazem Józefa Szermentowskiego Wspomnienia, przedstawiamy krok po kroku jak namalować perspektywę linearną z dwoma punktami zbiegu. Pamiętajmy, że najłatwiej rozpocząć od szkicu ołówkiem, następnie malować farbami.

 

WIĘCEJ

 

W świecie portretu

szkic do portretu oko

Na przykładzie obrazu Artura Grottgera, Portret Heleny Kochanowskiej pokażemy jak krok po kroku narysować portret inspirowany dziełem z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach. Dla ułatwienia osobno przedstawiamy najtrudniejsze elementy portretu, usta oraz oczy. Tworząc wizerunek, należy pamiętać, że twarze nigdy nie są symetryczne, te na kartce również nie powinny! Zachęcamy do narysowania portretów swoich bliskich, wykonania kopii obrazów, a może autoportretu?

Zmierz się z dzisiejszym zadaniem i zostań portrecistą, warto ćwiczyć i szlifować swój talent! 

Pamiętajcie, nawet Wyspiański kiedyś nie był znany! 

 

WIĘCEJ

W świecie portretu: cała sylwetka

Eugeniusz Zak, Zaduma; i inspirowany obrazem portret obok Jak narysować postać - krok po kroku. Praca inspirowana dziełem Eugeniusza Zaka Zaduma.

W rysunku wysokość człowieka to ośmiokrotność narysowanej głowy, stąd pomocnicze figury geometryczne, które możemy wymazać gumką po skończeniu rysowania. Do wykonania potrzebujemy jedynie ołówka (polecamy 2B) i gumki!

 

WIĘCEJ

Malujemy konia

Józef Brandt, Zaloty. Kozak z dziewczyna przy studniWarsztat malarski inspirowany dziełami Juliusza Kossaka, Józefa Brandta czy Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Zadanie może wydawać się trudne, jednak mamy nadzieję, że podejmiecie wyzwanie, a nasze instrukcje pomogą je zrealizować! 

Do wykonania potrzebujemy:
- farby,
- pędzelek,
- kartka,
- ołówek

 

WIĘCEJ

Wiosenne inspiracje - część 1

Wiosenny ptaszek warsztat malarski Warsztat malarski inspirowany wiosną i zbiorami Muzeum Narodowego.

Jeśli nie posiadacie w domu profesjonalnego sprzętu, jako narzędzie zastępcze polecamy nóż do masła lub trzonek łyżki.

 

WIĘCEJ

Wiosenne inspiracje - część 2

Kwiaty _mak i irys

Każdego kto szuka wiosny za oknem zachęcamy do odtworzenia jej klimatu w domu!

Do wykonania potrzebujemy:
3 kartki papieru A4 o gramaturze co najmniej 160 g,
4 pędzelki, każdy innej grubości,
farby plakatowe,
woda.

 

WIĘCEJ

Filiżanka z masy solnej

Czarka ze spodkiem dekorowana złotym fryzem, Manufaktura fajansu i porcelany w Tomaszowie Lubelskim

Zainspirowani Czarką ze spodkiem dekorowaną złotym fryzem z Manufaktury Fajansu i Porcelany w Tomaszowie Lubelskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach proponujemy stworzenie własnego naczynia - filiżanki z masy solnej.

 

 

WIĘCEJ

Figurki zwierząt inspirowane ćmielowską kolekcją

Figurki ćmielowskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach

Figurki powstawały głównie w latach 50. i 60 XX wieku. Były dziełem zespołu plastyków z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, którego zadaniem było stworzenie kolekcji rzeźb porcelanowych. Zainspirowani bogatą kolekcją figurek ćmielowskich znajdującą się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach proponujemy wykonanie zwierząt z kaszoliny i masy ceramicznej.

 

WIĘCEJ

Formy przestrzenne inspirowane "Portretem rodziny Borchów"

Portret rodziny BorchówZainspirowani portretem z Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej sztuki zdobniczej, wykonamy dwie formy przestrzenne z materiałów z recyklingu.

 

WIĘCEJ

Płaskorzeźba inspirowana główną siedzibą Muzeum

aktualnośćInspirując się główną siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach, stworzymy płaskorzeźbę.

Do wykonania potrzebujemy:
- glinę rzeźbiarską 260g,
- wykałaczki,
- folię aluminiową,
- farby plakatowe i pędzel (opcjonalnie).

 

WIĘCEJ

Rzeźba z gliny

rzeźba z glinyPrzyjrzyjcie się dziełu Henryka Kuny, Głowa dziewczęca I i ze zwykłej kostki gilny spóbujcie wykonać własną rzeźbę.

Do wykonania potrzebujemy:
- glinę rzeźbiarską
- folię aluminiową,
- wykałaczkę krótką i długą.

 

WIĘCEJ