Na zakończenie naszego cyklu edukacyjnego stworzyliśmy bajkę na podstawie zbiorów z Galerii Malarstwa i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Główną rolę w bajce odgrywała Dziewczynka w czerwonej sukience i jej dwie koleżanki, które marzyły o podróżach.
Na zakończenie naszego cyklu edukacyjnego stworzyliśmy bajkę na podstawie zbiorów z Galerii Malarstwa i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Główną rolę w bajce odgrywała Dziewczynka w czerwonej sukience i jej dwie koleżanki, które marzyły o podróżach.
Józef Szermentowski
Józef Szermentowski - malarze, rysownik. Należał do najwybitniejszych pejzażystów, a jednocześnie prekursorów realizmu w sztuce polskiej.
Dzieciństwo artysty upłynęło w prowincjonalnym miasteczku na Kielecczyźnie; okolice Bodzentyna, Chęcin, Iłży czy Sandomierza stanowiły także cel jego najwcześniejszych wędrówek artystycznych. Ten właśnie rodzinny krajobraz na wiele lat zapłodnił jego wyobraźnię, zabarwiony nutą nostalgii i tęsknoty powracał ustawicznie w obrazach z okresu paryskiego.
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Czas na kolejnego artystę z Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej – Stanisława Ignacego Witkiewicza. Przedstawiamy ciekawostki i prace malarskie Witkacego.
Maria Jarema
Maria Jarema, urodzona w 1908 w Starym Samborze, zmarła w 1958 w Krakowie. Realizowała się nie tylko w malarstwie, ale także w teatrze. Była scenografką, projektantką kostiumów, a również aktorką. Kobieta-awangarda. Jedna z bardziej charyzmatycznych postaci pierwszej połowy XX wieku. Twórczyni oryginalnej koncepcji i techniki estetycznej, mistrzyni monotypii. Była niekwestionowanym autorytetem w kręgach polskiej sztuki awangardowej.
Józef Pankiewicz
Przedstawiamy sylwetkę kolejnego artysty, którego prace można podziwiać w kieleckiej galerii malarstwa. Oglądajcie uważnie film o Józefie Pankiewiczu i szukajcie odpowiedzi na pytania.
Stanisław Wyspiański
Tym razem pod muzealną lupą znalazł się Stanisław Wyspiański. Zachęcamy do obejrzenia filmu z ciekawostkami oraz dziełami z naszych zbiorów.
Olga Boznańska
Olga Boznańska to jedna z artystek, której prace można podziwiać w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.
Obejrzyj film, następnie sprawdź swoją spostrzegawczość!
Pędzle
Pędzel to jeden z czterech przedmiotów który wchodzi w skład tzw Czterech skarbów Gabinetu. Były to dawniej niezbędne przedmioty do pisania każdego chińskiego artysty, uczonego czy urzędnika. Pozostałe skarby to: papier, tusz i kamień pisarski.
Farby
Akwarele, tempery, gwasz, czyli rodzaje farb i ich najczęstsze zastosowania.
foto: pixabay/5598375, CC0
Ołówki
Znany już w Cesarstwie Rzymskim stylus miał „rysik” ołowiany nie grafitowy. Dopiero w XVI wieku, w Anglii odkryto grafit. Grafit był bezpieczniejszy od ołowiu i rysował niemal na każdej powierzchni, jednak szybko się łamał. W XVII wieku grafit osadzano w drewnie. Dopiero w XIX wieku zaczęto produkować ołówki w kształcie znanym dzisiaj.
Glina i jej domowe zamienniki
Glina – jest najbardziej znanym surowcem do wyrobu ceramiki. Nadaje się do modelowania, rzeźbienia (lepienia), kształtowania na toczku, odciskania i odlewania w formach gipsowych. Po wysuszeniu możne być malowana farbami lub pokrywana szkliwem.
Jako zamienniki domowe proponujemy: masę solną, kaszolinę, ciastolinę i masę ceramiczną.
Papier
Papier powstaje podczas złożonych procesów. Arkusze są nawijane na zwoje, które następnie są układane na sicie z włókien. Kolejno są one odwadniane, prasowane, suszone i gładzone.
Bibuła
Bibułę możemy podzielić na trzy rodzaje: bibuła gładka, bibuła marszczona i krepina. W zależności od rodzaju możemy używać jej do robienia witraży i lampionów, łańcuchów, wyklejane czy kwiatów.
Marmur, brąz, gips
Z czego można wykonać rzeźbę? Kiedyś wykonywano rzeźby kamienne lub drewniane. Dzisiaj wykorzystuje się metal, szkło, plastik, materiały z recyklingu. Tak naprawdę jedynie wyobraźnia artysty stawia granice…